ساز خاموش
گذری بر آثار و اندیشه های دکتر شریعتی و موسیقی سنتی ایران

چندی پیش کتاب دو قرن سکوت دکتر عبد الحسین زرین کوب را برای دانلود در سایت قرار دادم. اما بدلیل اینکه کتاب اسکن شده بود حجم بالایی داشت و شاید بسیاری از عزیزان قادر نبودند که آن را دانلود کنند. اما خوشبختانه یکی از بازدیدکنندگان سایت نسخه ای از آن را برایم ارسال کردند که علاوه بر کیفیت فوقالعاده دارای حجم بسیار کمی ( 2 مگابایت) بود . از همین جا از این دوست عزیز کمال تشکر را دارم.

دانلود کتاب دو قرن سکوت با کیفیت عالی و حجم کم

مختصری از فراز و نشیب های دو قرن سکوت

دو قرن سکوت کتابی نوشته عبدالحسین زرین‌کوب درباره سرگذشت ایران در دو سدهٔ نخست پس از سلطهٔ اعراب است. نام کتاب به خفقان و سکوت حاکم بر ایران در آن دو قرن اشاره دارد.[۱] «دو قرن سکوت»، تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران است در دو قرن آغازین اسلام. آنچه در آن دو قرنی که از سقوط دولت ساسانی تا روی کار آمدن دودمان طاهریان (نخستین دودمان ایرانی پس از اسلام) بر ایران گذشت.ارسال توسط مهدی
امروزه با گسترش استفاده از کامپیوتر کتابهای الکترونیکی نیز  جایگاه بهتری در بین علاقمندان به کتاب و کتابخوانی پیدا کرده است. ولی یکی از مشکلات این نوع کتابها در بیشتر اوقات معتبر بودن آنهاست چرا که هر کسی میتواند آنها را ویرایش کند و بخش هایی از ان را کم یا زیاد کند. سایت های بسیاری در ایران وجود دارند که کتابهای الکترونیکی را به صورت رایگان قرار داده اند ولی متاسفانه بیشتر آنها کتابهای معتبری نیستند و اغلب مقالاتی هستند که نه نویسنده آنها مشخص است و نه درجه اعتبار محتویات مطالب آنها.

کتاب تاریخ ایران بعد از اسلام تالیف دکتر عبدالحسین زرین کوب است. این کتاب الکترونیکی اسکن صفحات کتاب اصلی است و تحریفی در مطالب ان صورت نگرفته . امیدوارم که استفاده لازم را از آن ببرید.

علاقمندان به داشتن کتابهای تاریخی معتبر می توانند به سایت PDF.Tarikhema.ir  مراجعه کنند.

دانلود کتاب تاریخ ایران بعد از اسلام

پسورد : www.sazekhamosh.blogfa.com

 ارسال توسط مهدی
دو قرن سکوت کتابی نوشته عبدالحسین زرین‌کوب درباره سرگذشت ایران در دو سدهٔ نخست پس از سلطهٔ اعراب است. نام کتاب به خفقان و سکوت حاکم بر ایران در آن دو قرن اشاره دارد.[۱] «دو قرن سکوت»، تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران است در دو قرن آغازین اسلام. آنچه در آن دو قرنی که از سقوط دولت ساسانی تا روی کار آمدن دودمان طاهریان (نخستین دودمان ایرانی پس از اسلام) بر ایران گذشت.

درون‌مایه و ویژگی متفاوت


تاریخ این دو قرن ایران را، پیش از این نویسندگان و تاریخ‌نویسان به اجمال و اختصار بیان کردند و فقط به ذکر این مطلب اکتفا کردند که در تمام مدت این دو قرن، ایران در زیر سلطه تازیان بود و چنان تحت استیلای اعراب قرار داشت که مردم ایران حتی خط و زبان خود را فراموش کردند.
در صورتیکه که این دو قرن روزگار انقلاب‌ها و کشمکش‌های مهم بوده‌است. قیام‌های بزرگ در طی آن پدید آمده‌است و حوادث مهم و شگرف بی‌نظیری مانند جریانات ابومسلم و مقنع و بابک و مازیار و افشین در این روزگار به صحنه حوادث تاریخ ایران پای نهاده‌است. عقاید و افکار تازه مانند آیین شیعه و زیدیه و نهضت‌های مهم مانند نهضت شعوبیه و سیاه جامگان و سپید جامگان و سرخ جامگان در این روزگاران روی نموده‌است.

مشکلات چاپ و نشر


«دو قرن سکوت» ابتدا به صورت پاورقی در نشریه «مهرگان» ارگان «جامعه لیسانسیه‌های دانشسرای عالی» منتشر شد. و بعد در سال۱۳۳۰ برای نخستین بار به صورت کتاب توسط «جامعه لیسانسیه‌های..» منتشر شد.
پس از نخستین انتشار در زمان پهلوی دوم، به سرعت چاپ اول «دو قرن سکوت» نایاب می‌شود. دکتر زرین‌کوب به تجدید چاپ رضایت نمی‌دهد تا در فرصت مناسب به تجدید نظر دربارهٔ کتاب بپردازد. زرین‌کوب جوان، پنج سال وقت و انرژی صرف می‌کند و منابع متعدد را از دیده می‌گذارند تا در اردیبهشت ۱۳۳۶ متن گسترش یافته و تجدید نظر شده اثر از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر می‌شود. او در مقدمهٔ ویرایش دوم، برخی از انتقادات ویرایش اول کتاب را ناشی از جوانی و تعصب خود در آن هنگام می‌داند.[۲]
از فروردین ۱۳۳۶ متن «دو قرن سکوت» از چاپ دوم به بعد تغییر نکرد و چاپ‌های بعدی بر پایهٔ همین متن انجام شده‌است. «دو قرن سکوت» پس از انقلاب بطور رسمی توسط انتشارات جاویدان منتشر شد که هفته بعد از انتشار جمع‌آوری شد. سرانجام پس از گذشت بیست سال از پیروزی انقلاب، کتاب «دو قرن سکوت» مجوز چاپ گرفت و انتشارات سخن، چاپ نهم آن را منتشر کرد. در ابتدای این کتاب نقد مطهری بر این کتاب که بخشی از کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» بوده‌است عیناً آورده می‌شود که به تحلیل‌های زرین کوب (برای قابل چاپ شدن کتاب و اخذ مجوز وزارت ارشاد) پاسخ داده شده‌است.

معرفی دکتر عبدالحسین زرین کوب

دکتر عبدالحسین زرین کوب در اواخر اسفند ۱۳۰۱ هجری شمسی در بروجرد چشم به جهان گشود.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در بروجرد به پایان رسانید. پس از پایان تحصیلات متوسطه به دبیری در دبیرستانهای بروجرد پرداخت در سال ۱۳۲۷ لیسانس خود را از دانشکده ادبیات تهران دریافت کرد.سپس دوره ی دکتری ادبیات شد که سرانجام در ۱۳۳۴ موفق به اخذ دوره ی دکتری ادبیات از دانشگاه تهران شد.دکتر زرین کوب از سال ۱۳۴۱ به بعد در فواصل تدریس در دانشگاه تهران در دانشگاه های هند، پاکستان، اکسفورد ، سوربن ، پرینستون و.... به تدریس پرداخت. در ضمن این فعالیت ها به علم ملل و نحل و مباحث مربوطه به علم کلام نقد ادبی و تاریخ علاقه یافت و اثار ارزشمندی در این زمینه تالیف کرد. دکتر زرین کوب در سالهای اخیر بیشتر اوقات خود را به مطالعه و تحقیق و تدریس مباحثی در عرفان ،ادیان و تاریخ گذرانده است . دهها کتاب و صد ها مقاله حاصل تحقیقات ارزشمنداو در طی این پنجاه سال است.


بعضی از اثار ارزشمند او : بحر در کوزه .روزگاران .دو قرن سکوت . تاریخ در ترازو . سر نی .با کاروان حله .پله پله تا ملاقات خدا .از کوچه رندان .اشنایی با نقد ادبی .پیر گنجه در جستجوی ناکجا اباد .شعله ی طور و ....

 

دانلود قسمت اول   حجم ( ۷ مگابایت)

دانلود قسمت دوم    حجم ( ۸ مگابایت)

دانلود قسمت سوم   حجم ( ۹ مگابایت)

دانلود قسمت چهارم   حجم ( ۶ مگابایت)

پسورد تمای فایلها : www.sazekhamosh.blogfa.comارسال توسط مهدی

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی