ساز خاموش
گذری بر آثار و اندیشه های دکتر شریعتی و موسیقی سنتی ایران

 

محمد موسوي، نوازنده چيره دست ني، بداهه پرداز و رديف دان، سال 1325 در خوزستان به دنيا آمد.

وي ابتدا به سازي ديگر علاقه داشت، اما بعد از شنيدن صداي ني استاد  حسن كسايي از راديو شيفته اين ساز شده و به ترتيبي بود به شكل خود آموز صداي ني را ابتدا در آورده و سپس با گوش سپردن به ساز استاد حسن كسايي ، ني نوازي اش را تكميل مي‌كند.

موسوي در گفت و گويي از ديدار نخست خود با استاد كسايي مي‌گويد كه وقتي نزد استاد رفت و از وي خواست كه نزدش شاگردي كند، استاد به وي گفت كه بنوازد و وقتي موسوي جوان نواخت ، كسايي به وي گفت: تو نيازي به آموزش نداري و مي‌ تواني خود كارت را با گوش دادن به راديو دنبال كني.[گفت وگوي همشهري‌آنلاين با استاد حسن كسايي

موسوي در سال‌هاي مياني دهه 40 به تهران مي‌آيد و با مساعدت امير ناصر افتتاح به آموزش ني مي‌پردازد.

آن زمان استاد زنده ياد علي تجويدي از جمله افرادي بود كه براي عضويت و يا نواختن نوازندگان جوان در راديو از آنها آزمون مي‌گرفت. موسوي نقل مي‌كند به رغم آنكه بسيار عالي امتحان داده بود، ولي ردش كردند و جالب اينكه دليل استاد تجويدي براي رد كردنش اين بود: تا زماني كه استاد كسايي در قيد حياتند ، نفر دوم نبايد ني بزند»

اين سنت البته مدتي بعد با توصيه استاد احمدعبادي به فراموشي  سپرده شد و در  نهايت موسوي به همراه سياوش بيدكاني (محمد رضاشجريان) به استوديوي راديو رفت و نخستين كارش را اجرا كرد.

بعد از اين دوره موسوي به عنوان نوازنده طراز اول شناخته و با هنرمنداني چون شهيدي، قوامي، بنان، ايرج و ... اجراها ي متعددي داشت و نيز به همنوازي با برخي از بزرگان موسيقي چون شهناز، پايور،ياحقي، ملك، بديعي و... پرداخت.

 وي در ميانه سال 54 به اتقاق شجريان براي اجراي برنامه اي به مناسبت  سالروز تولد مولانا به قونيه رفت.[ني نوازي بر مزار مولانا]

بعد از آن وي بيشترين كار را با محمد رضا شجريان انجام دادو به صحنه آورد و يا در قا لب آلبوم انتشار داد.

كار مشترك با پرويز مشكاتيان و شجريان و يا بداهه نوازي‌اش در آوازهاي شوشتري و سه گاه و كار در دستگاه نوا از جمله شاخص  ترين اجراهاي آوازي  موسوي به شمار مي رود.

موسوي در  طول اين ايام بيش از 250 آلبوم با شجريان ضبط كرده است كه خود گنجينه اي مهم در اين زمينه به شمار مي‌رود.

موسوي همزمان با هفتصدمين سال تولد حافظ اجرايي خيره كننده با شجريان در تالار وحدت داشت كه اين اثر همانند بسياري ديگر از آثار مشترك وي با شجريان فرصت انتشار عمومي نيافته است.[اين گره به دست چه كسي باز مي‌شود]

در دهه 70 موسوي در گروه اساتيد به سرپرستي فرامرز پايور و با آواز شهرام ناظري كارهاي ارزنده اي ارائه كردند كه در داخل و خارج انعكاس خوب و مطلو بش را بر جاي نهاد.

همين كه هنرمندي بعد از استاد حسن كسايي بتواند در نوازندگي ني به چنين جايگاهي برسد از تلاش و قدرت شگفت انگيزش در نوازندگي حكايت مي‌كند.[موسوي و صداي همزمان 8 ني]

موسوي در دهه هفتاد به معرفي برخي هنرمندان پرداخت كه از جمله آنها سالار عقيلي در حوزه آواز و احمد خاك طينت در نوازندگي دف بوده است.

وي هشت سال اخير را بر صحنه حضور نداشت و كنسرت اخير وي تازه‌ترين فعاليت موسوي بعد از 8 سال گوشه گيري است.

دانلود کلیپ تصویری نی نوازی استاد موسوی

 پسورد فايل : www.sazekhamosh.blogfa.com ارسال توسط مهدی

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی